Ankarada matematik dersi verenler gün geçtikçe fazlalaşmıştır. Dershanelerin kapatılması noktasında hükümet tarafından atılan adımlar matematikten özel ders alan öğrenci sayısında da büyük bir artışa neden olmuştur.

Internette çocuğunuza matematik dersi aldırmak için öğretmen arıyorsunuz.İşte tam bu noktada dikkat etmeniz gereken bir takım faktörler vardır.

Diyelim ki çocuğunuzun matematiği çok kötü ve 5 günde 6 günde veya 1 haftada matematik konularını bitirin gibi bir ilan gördünüz.Öncelikle bu tür bir ilanın sadece para tuzağı olduğunun farkında olmanız gerekiyor. Temeli olmayan bir öğrencinin 5-6 günde tüm matematik konularını halletmesi mümkün değildir.  Başarısız bir öğrencinin matematikte başarılı olması için önce matematiğe olan olan bakış açının değiştirilmesi gerekir ki bu bile 5-6 günde başarılacak bir şey değildir. Ayrıca matematik aşama aşama öğrenilmesi gereken bir derstir. Temel matematik konularında yeterince gelişmeden, diğer konulara girilmesi, öğrenciyi bir süre sonra matematikte çok daha başarısız kılacaktır.

En iyi matematik hocası bile bir haftada tüm matematik konularını, zayıf durumdaki bir öğrenciye anlatamaz. Zaten konuların çokluğundan dolayı süre olarak da bu mümkün değildir. Tahminimce bu tür ilanlar, 4-5 ezbere yapılabilen matematik konusunu öğrenciye anlatarak, öğrenciyi kandırmak ve dershaneye bağlamakla ilgilidir. Bu 4-5 konudan sonra zaten matematik konusunda fikri olmayan öğrenciye, “Bak bu konuları anlattık. Deli gibi yapıyorsun. Diğerlerini de yapabilirsin o zaman.” diyeceklerini düşünüyorum.

Başta da söylediğim gibi ankarada matematik dersi verenler çoktur ancak ders verecek öğretmeni dikkatli seçmek gerekir.